Landelijk ACCESS-consortium van start voor betere acute zorg in Nederland

Het landelijke ACCESS-consortium, onder leiding van het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) en de Rijksuniversiteit Groningen, heeft bijna €1 miljoen ontvangen voor de ontwikkeling van een geïntegreerd digitaal triageplatform voor acute zorg. Het platform helpt ambulanceprofessionals te bepalen welk ziekenhuis het best is toegerust om een patiënt te behandelen. Als consortiumpartner ontwikkelt CWI wiskundige modellen om ambulances sneller in te zetten en de beschikbare capaciteit efficiënter te benutten.

Centraal staat de ontwikkeling van een geïntegreerde triageoplossing (Acute Care Triage-platform) die ambulancezorg en ziekenhuizen beter met elkaar verbindt. Het systeem combineert klinische gegevens van patiënten met informatie over reistijden, beschikbare capaciteit en behandelmogelijkheden van ziekenhuizen. Hierdoor kunnen ambulanceprofessionals sneller bepalen welk ziekenhuis voor een specifieke patiënt het meest geschikt is.

Een breed consortium

Het consortium gaat officieel van start als strategisch publiek-privaat partnerschap (PPP), gefinancierd door Health Holland en TKI Dinalog. ACCESS brengt regionale ambulancediensten, ziekenhuizen en kennisinstellingen samen, te weten UMCG, Erasmus Medisch Centrum Rotterdam, Universitair Medisch Centrum Utrecht, Amsterdam Universitair Medisch Centrum, RUG, Centrum Wiskunde & Informatica (CWI), Amsterdam. In het consortium zitten ook private partners (Logiqcare, AZNConnect, TimeLab). Daarnaast zijn Stichting Lygature, de Nederlandse Hartstichting, Nederlandse Hersenstichting en Dutch CardioVascular Alliance betrokken.

Rol CWI

Binnen ACCESS ontwikkelt CWI datagestuurde stochastische modellen om de inzet en herpositionering van ambulances te optimaliseren. Deze modellen moeten de spoedeisende medische hulpverlening helpen sneller te reageren en de beschikbare ambulancecapaciteit efficiënter te benutten.

De aanleiding voor het project ligt volgens projectleider Maarten Lahr van de afdeling Epidemiologie van het UMCG in de huidige uitdagingen binnen de acute zorg: "Bij acute zorg telt elke minuut. Toch worden patiënten met verdenking op een beroerte, pijn op de borst of ernstig trauma nog te vaak naar een ziekenhuis gebracht dat onvoldoende is toegerust voor hun specifieke aandoening. Dat vertraagt de behandeling en leidt tot vermijdbare complicaties, zeker in dunbevolkte regio’s."

Vervolg op bestaande innovaties

Het nieuwe platform bouwt voort op bestaande innovaties uit verschillende regio’s. De eerste implementatie vindt plaats in Zuidwest-Nederland, gevolgd door Midden en Noord-Nederland. Lahr: "Elke regio heeft eigen kenmerken, en lokale zorgverleners en bestuurders zijn nauw betrokken bij eventuele invoering."

Drie doelen voor de komende drie jaar

De komende drie jaar wil ACCESS drie concrete doelen realiseren: een geïntegreerd triageplatform voor neurologische, traumatologische en cardiologische spoedgevallen, slimme routering van ambulances op basis van logistieke software en een koppeling tussen ambulance- en ziekenhuisgegevens. Deze koppeling moet zorgverleners inzicht geven in de uiteindelijke diagnose en uitkomst van patiënten, waardoor een continu lerend systeem ontstaat.

Iedereen dezelfde kans op de beste acute zorg

Het doel is om een belangrijke stap richting een toekomstbestendige acute zorg te zetten, waarin patiënten sneller op de juiste plek terechtkomen, zorgcapaciteit efficiënter wordt benut en nieuwe kennis ontstaat voor verdere innovatie van de Nederlandse spoedzorg. Lahr: "Met ACCESS laten we zien dat publieke zorgverbetering en private innovatie elkaar hierin versterken. Voor het eerst werken zorg en logistiek samen aan één gedeelde ambitie: elke Nederlander, waar die ook woont, heeft dezelfde kans op de beste zorg bij een spoedsituatie."

Het samenwerkingsproject is medegefinancierd door een PPS-subsidie die door Health Holland [HH-PPS-25131] en Dinalog [TKI Dinalog 2026-1-439-TKI] is toegekend ter stimulering van publiek-private samenwerkingen. Deze activiteit is daarmee mede gefinancierd uit de PPS-innovatieregeling voor Topconsortia voor Kennis en Innovatie (TKI's) van het ministerie van Economische Zaken.

Headerfoto: Shutterstock